Oczarowanie czyli „klucz do królestwa” serc i umysłów

Posted: 2014-10-08 in Lektury
Tags: , ,

Często w naszych głowach pojawiają się doskonałe pomysły dotyczące czy to biznesu, czy też zmian w innych sferach naszego życia, na przykład w takich dziedzinach jak: relacje z innymi ludźmi, realizacja naszych pasji i zainteresowań, czy też zarządzanie domowym budżetem. A może po prostu jesteśmy z gatunku tych pozytywnych „wariatów”, którzy na co dzień chcą zmieniać świat, by nam i innym w nim żyło się lepiej? Jakiejkolwiek sfery życia dotyczyłby nasz pomysł, jego realizacja zawsze będzie wiązała się ze współdziałaniem z innymi ludźmi, bez względu na stopień naszej samowystarczalności. Zatem, droga od pomysłu do czynu zawsze prowadzi przez ludzkie serca i umysły. I teraz pojawia się problem: „jak mogę innych przekonać do swojego pomysłu, by byli skłonni pomóc mi wcielić go w czyn?”, „jak mogę zarazić innych swoją wizją?” Dodam, nie tylko na podstawie własnych doświadczeń, że na tym etapie niestety ginie mnóstwo prawdziwych perełek pośród pomysłów. Ginie nie dlatego, że były złe czy niekompletne – ginie tylko i wyłącznie dlatego, że nie udało nam się pozyskać sojuszników w drodze do ich zrealizowania. Jak zatem uniknąć tej pułapki?

oczarowanieNa rynku jest mnóstwo książek poświęconych sztuce perswazji, czy też sztuce prezentacji. Można rzecz jasna czerpać z nich wiedzę, bo takowa na pewno nikomu nie zaszkodziła, a wielu osobom wręcz pomogła podnieść jakość swojego życia.  Jednak chyba jest lepsze rozwiązanie: „A gdyby tak pójść krok do przodu i zawojować serca oraz umysły innych ludzi przez OCZAROWANIE (zamiast tylko ich ‘na chłodno’ przekonać)?”, „Jak oczarować innych swoją wizją, pokazać ile jestem wart, uwzględniając cele i pragnienia innych, wzbudzając sympatię i zaufanie oraz oferując coś, czym inni się zachwycą?”. Tu pojawia się prawdziwy „klucz do królestwa” w postaci fantastycznej książki Guya Kawasaki pod tytułem „Oczarowanie”. Guy Kawasaki jest autorem innych bestsellerowych książek, w tym „Sztuki rozpoczynania” i „Rewolucyjnych pomysłów”, które – jak najbardziej – także zasługują na polecenie. „Oczarowanie” jest książką dla ludzi, którzy chcą przeżywać swoje życie jako twórcy, nie zaś twory jego okoliczności.

Czego możemy oczekiwać po jej lekturze? Na pewno inspiracji i cennych wskazówek dotyczących tego; jak wzbudzać sympatię?; jak wzbudzać zaufanie?; jak przygotować się do wypromowania swoich pomysłów?; jak wystartować z ich realizacją?; jak pokonać nieunikniony opór?; jak sprawić, by czar trwał?; jak wykorzystać technologie push i pull do promowania własnych pomysłów?; a także: jak oczarować podwładnych?; jak oczarować szefa?; wreszcie… jak oprzeć się oczarowaniu :-)?

Oczarowanie nie jest manipulacją. Ono zmienia kontekst sytuacji i relacje między ludźmi. Pociąga za sobą dobrowolną transformację serca i umysłu, a w ślad za tym – rzecz jasna – zachowania innych ludzi. Zmienia wrogość w uprzejmość, uprzejmość w serdeczność, a sceptyków i cyników zmienia w sprzymierzeńców. Tu nie ma przegranych.

Oczarowanie staje się bezcenne zwłaszcza wtedy, gdy dążysz do naprawdę wielkich celów, podejmujesz trudne i niepopularne decyzje, walczysz z głęboko zakorzenioną rutyną, przeciwstawiasz się tłumowi czy też kontynuujesz działania mimo braku informacji zwrotnej. To „wysokooktanowe” paliwo, które pozwala jechać mimo trudności. Pamiętaj cały czas o tym, co tylko z pozoru jest oczywiste – oczarowanie, to nie manipulacja, więc nie proś innych, by zrobili coś, czego ty sam byś nie zrobił. Nie kłam, bo żaden nawet szczytny cel nie uświęca środków, a kłamstwo zawsze pozostaje kłamstwem.

Oskar Wilde powiedział: „Niektórzy przynoszą ze sobą szczęście, gdy tylko się zjawią, inni – gdy tylko znikną”. Nie bądź częścią tej drugiej grupy.

Bądź „menschem” czyli porządnym człowiekiem, a oczarujesz innych dodatkowo przykładem własnego życia. Jak pisze Guy Kawasaki: bądź zawsze uczciwy; traktuj uprzejmie ludzi, nawet takich, którzy wyrządzili ci krzywdę; wywiąż się z niedotrzymanych obietnic z przeszłości; pomóż komuś, kto w żaden sposób nie może ci się przydać; kiedy cos idzie nie tak, powstrzymaj się od obwiniania i zapytaj: „jaką naukę możemy z tego wyciągnąć?”; zatrudnij ludzi równie mądrych jak ty lub nawet mądrzejszych i zapewnij im możliwości rozwoju; nie przerywaj ludziom, nie lekceważ ich obaw, nie spiesz się z udzielaniem rad, nie zmieniaj tematu, daj innym czas; nie krzywdź swoim działaniem; nie dyskredytuj za szybko cudzych pomysłów; dziel się wiedzą, umiejętnościami i dobrymi praktykami z innymi. Niby to proste i oczywiste, lecz nie zawsze obecne w naszych postawach i zachowaniach na co dzień. Czasem warto powrócić do tej prostoty, bo wszystko co genialne jest proste.

Życzę Wam wyciągnięcia jak największych korzyści z wartościowej lektury.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s